مقالات

خرید موتور براشلس

خرید موتور براشلس - مدل ایران - مرکز تخصصی سرگرمی های رادیوکنترل

خرید موتور براشلس

انتخاب موتور مناسب برای مولتی روتور
در انتخاب نوع موتور یک قاعده ی کلی وجود دارد: نیروی پیشران باید حداقل دو برابر وزن پرنده باشد . با رعایت این حداقل کنترل پرنده ممکن خواهد شد در غیر این صورت پرنده به سختی کنترل می شود و حتی ممکن است از روی زمین بلند هم نشود. از طرفی زیاد بودن بیش از حد نیروی پیشران نسبت به وزن پرنده باعث دشوار شدن کنترل پرواز می شود و با کوچکترین حرکتی پرنده به شدت تغیر مسیر می دهد. منظور از وزن پرنده مجموع وزن فریم پرنده و تمامی قطعات شامل باتری ، موتور‌ها ، اسپیدکنترل ‌ها ، سیم و کانکتور ها و … است.
برای رعایت این تعادل نوع کاربرد پرنده اهمیت زیادی دارد. اگر پرنده مناسب تصویر برداری باشد نسبت نیروی پیشران به وزن 3 به یک یا 4 به یک برای یک پرواز آسان و مطمئن مناسب هست . در مورد پرنده‌های مسابقه ای حتی این نسبت به 10 به یک  یا 12 به یک هم می‌رسد. برای یک پرواز معمولی نسبت 5 به یک پیشنهاد می شود به طوری که هم پرنده سرعت کافی داشته باشد هم کنترل آن آسان باشد.
نیروی پیشران نیرویی است که توسط یک موتور با ملخی مشخص تولید می شود . با تغییر ملخ نیروی پیشران موتور هم متفاوت می شود. معمولا این اطلاعات یعنی نیروی پیشران هر موتور با ملخ های مناسب توسط کارخانه ی سازنده مشخص و در اطلاعات موتور آورده می شود. پس از محاسبه ی نیروی پیشران هر موتور و ملخ باید در تعداد بازوی پرنده ضرب شود تا نیروی پیشران کلی محاسبه گردد.

 

انتخاب موتور مناسب برای هواپیما
در هواپیما نیروی پیشران علاوه بر تراست موتور شامل لیفت بال نیز می شود . بنابراین در انتخاب موتور برای هواپیما باید سطح مقطع ، طول بال و لیفت بال در نظر گرفت. در مورد هواپیما مدل، نیروی پیشران می تواند نصف وزن پرنده هم باشد که البته این موضوع بستگی به نوع پرنده دارد.
در هواپیماهای Trainer نسبت وزن به نیروی پیشران 2 به یک است یعنی موتور با یک کیلوگرم تراست می تواند هواپیما با 2 کیلوگرم وزن را پرواز دهد . در هواپیماهای Aerobatic نسبت وزن و نیروی پیشران برابر است. یعنی موتور یک کیلوگرم تراست برای هواپیما یک کیلوگرمی مناسب است . در هواپیماهای 3d  این نسبت یک به 2 است یعنی موتور دو کیلوگرم تراست برای هواپیمای  یک کیلوگرمی مناسب است. زیرا در این هواپیما عملکرد پرواز تقریبا مشابه مولتی روتور است و در هنگام مانور هاور تمام وزن پرواز روی موتور است. برای آشنایی با انواع هواپیما این مقاله را مطالعه بفرمایید.
البته این نکته حائز اهمیت است که تراست واقعی با آنچه که روی کاغذ نشان داده می شود کمی متفاوت است زیرا این تراست در شرایط آزمایشگاهی و با قطعات با کیفیت بالا به دست آمده است و درجه حرارت محیط ، ارتفاع از سطح دریا و کیفیت قطعات در تراست به دست آمده اثرگذار خواهد بود بنابراین در محاسبات نیروی پیشران باید کاهش 20 درصدی تراست را از آنچه که روی کاغذ است محاسبه کنید.

 

تفاوت موتور مولتی کوپتر با هواپیما
علاوه بر تفاوت در ساختار موتور ، kv  موتور های مولتی کوپتر و هواپیما متفاوت است. موتور با kv  حداکثر 1000 برای مولتی کوپتر مناسب است و بر عکس kv  موتورهای مناسب هواپیما حداقل 1000 و متناسب با نوع هواپیما است. هواپیما سرعتی نیاز به kv  بالا و ملخ کوچک دارند تا دور بالا را فراهم کند که سرعت بالا و قدرت کم ایجاد می کند . در هواپیمای قدرتی kv  کم و ملخ بزرگ قدرت لازم را فراهم می کند.

 

مشخصات فنی موتور براشلس
kv : این مفهوم به معنای سرعت چرخش موتور و تعداد دور موتور در دقیقه در هر ولت در شرایط بی باری است زمانی که ملخ روی موتور نصب شود ، موتور با سرعت کمتری از این عدد خواهد چرخید.
استاتور : استاتور بخش ثابت موتور است که نمی چرخد .
ابعاد موتور: منظور از ابعاد موتور قطر خارجی و طول موتور است.
جریان مناسب : جریانی است که موتور در ولتاژ ۱۰ ولت و در شرایط بی باری مصرف می کند.
حداکثر جریان موتور: حداکثر جریانی است که موتور می تواند از خود عبور دهد بدون آنکه آسیبی ببیند.
حداکثر توان مصرفی : حداکثر توان و قدرت مصرفی موتور براشلس که می تواند به صورت مداوم و به مدت ۱۸۰ ثانیه در آن حالت کار کند.
مقاومت داخلی: این مقدار نشان دهنده ی مقاومت داخلی سیم پیچ موتور است.

 

فرایند انتخاب قطعات هواپیما:
 1. مشخص کردن نوع هواپیما و بال رو یا بال زیر بودن هواپیما: معمولا 90% هواپیماهای بال رو از نوع Trainer است و نیروی پیشران آن باید  نصف تا 70% وزن باشد . هواپیماهای بال زیر معمولا Aerobatic است و نیروی پیشران آن باید تا 90 الی 100 درصد وزن باشد
 2. مشخص کرن وزن بدنه و طول بال: وزن بدنه شامل تمام قطعات و بدنه می باشد که باید به صورت دقیق محاسبه گردد.
 3. انتخاب موتور مناسب با نیروی پیشران متناسب با توضیحات داده شده
 4. انتخاب ملخ با توجه به اطلاعات کارخانه : انتخاب ملخ در کارکرد موتور بسیار مهم است و انتخاب اشتباه باعث داغ شدن و اختلال کارکرد موتور می شود.
 5. انتخاب باتری متناسب با وزن پرنده: معمولا در پرنده های زیر یک و نیم کیلوگرم باتری سه سل ، 1.5 تا 3 کیلوگرم باتری 4 سل ، 3 تا 8 کیلوگرم باتری 6 سال و بالای 8 کیلو باتری 12 سل مورد نیاز است.
 6. 20% بالاتر از حداکثر آمپر موتور، آمپر اسپیدکنترل مشخص می شود.
بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “خرید موتور براشلس

 1. عباس گفت:

  سلام وقت بخیر
  شما مقاله مفصلی در رابطه با CG هواپیما و پیدا کردن مرکز ثقل هواپیما در هواپیما مدل هم دارین
  چون مثلا اگه خودم بخوام یه بدنه با فوم برد یا کائوچو بسازم می‌خوام بدونم مرکز ثقل بدن و بالها کجا باید باشد و چگونه باید به دست بیاورم
  ممنون
  یا علی

  1. پشتیبان گفت:

   سلام وقت بخیر مقاله ی مربوط به ساخت هواپیما مدل رو مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *