مقالات

خرید باتری لیتیوم پلیمر / معیار های انتخاب باتری لیتیومی

خرید باتری لیتیوم پلیمر - مدل ایران
معیارهای اولیه برای انتخاب باتری لیتیوم پلیمر

1) تعداد سل های باتری

2) حجم یا میلی آمپر باتری

3) ضریب تخلیه ی باتری

4) برندهای با کیفیت و معتبر

تعداد سلول های یک باتری ، میزان ولتاژ آن باتری را نشان می دهد و هر چه تعداد سل یک باتری بیشتر باشد ولتاژ آن باتری افزایش می یابد . برای انتخاب یک باتری باید ولتاژ باتری با سایر قطعات الکترونیکی هماهنگی داشته باشد. با افزایش تعداد سلول های باتری قیمت آن هم افزایش می یابد زیرا در کارخانه سازنده تک تک این سل ها مورد آزمایش و بررسی قرار میگیرد و سلول هایی که بیشترین شباهت و هماهنگی را با یکدیگر دارند در یک باتری کنار هم قرار می گیرند . بنابراین ساخت یک باتری با تعداد سل بالا به مراتب سخت تر از باتری های تک سل است و نیز به همین دلیل با خرابی یکی از سلول های باتری نمی توان سلول باتری دیگر را جایگزین آن کرد. با خراب شدن یک سل امکان تبدیل باتری به سل پایینتر وجود دارد ولی تبدیل آن به باتری به سل بالاتر وجود ندارد.

هر چه سایز باتری بیشتر شود ظرفیت  آن هم افزایش می یابد. واحد ظرفیت باتری‌های لیتیوم پلیمری برحسب میلی‌آمپر ساعت است.  برای مصارف با وات بالا باید باتری های با ظرفیت بالاتر انتخاب شود. این واحد به این معناست که در هر ساعت میزان انرژی یا جریان الکتریکی که از باتری خارج می‌شود چه مقدار است. هر چه ظرفیت باتری بالاتر باشد،  زمانی را که در اختیار شما قرار می‌دهد، افزایش می یابد.  این نکته نیز قابل ذکر است که افزایش ظرفیت باتری با افزایش ابعاد باتری همراه است. 
ظریب تخلیه باتری  یا C به این معناست که  باتری در لحظه چه مقدار انرژی می دهد. هر چه این مقدار بیشتر باشد انرژی لحظه ای باتری بیشتر ولی سرعت تخلیه باتری نیز بیشتر است.
باتری ها گاهی به صورت پوشش معمولی فروخته می شوند و گاهی به صورت پوشش های کیس دار ضد ضربه.( برای جلوگیری از آسیب ها و ضربه های احتمالی) در قیمت یک باتری پوشش باتری نیز مورد محاسبه قرار می گیرد.
 یکی دیگر از معیار های انتخاب باتری ، هوشمند بودن آن است . به دلیل حساس بودن ولتاژ و آمپر باتری ها، به مرور زمان برای آن ها BMS تعریف کردند که از کاهش ولتاژ و یا افزایش بیش از حد آن جلوگیری می کند و عمر باتری را افزایش می دهد که اصطلاحا به این باتری ها باتری های هوشمند گفته می شود.(battery management system)

یکی دیگر از معیار های انتخاب باتری لیتیومی ، برند باتری است . به دلیل حساسیت بالای عملکرد باتری در پرواز انتخاب نوع برند بسیار مهم است.

نکاتی در مورد نگهداری از باتری لیتیوم پلیمر
  • رعایت تعادل در شارژ در سلول های باتری
  • برای نگهداری طولانی مدت باتری ولتاژ را روی ۳.۴ ولت قرار دهید.
  • تخلیه ی کامل باتری و نگهداری از ان به مدت طولانی و همچنین شارژ کردن کامل باتری و نگهداری طولانی از ان می تواند به باتری صدمه بزند.
  • خنک کردن باتری بعد از داغ شدن
  • اگر وات بیشتر از توان باتری کشیده شود لایه های لیتیومی آسیب میبیند و کارایی خود را از دست می دهد.
  •  باید ۱۰ تا ۱۵ درصد زیر ظرفیت حداکثری باتری استفاده شود.
  • با استفاده نادرست از باتری مثل شارژ نکردن طولانی مدت امکان افتادن ولتاژ بالا می رود و آسیب میبیند.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *