مقالات

تفاوت سروو موتور دیجیتال با سروو موتور آنالوگ

تفاوت سروو موتور دیجیتال با سروو موتور آنالوگ - مدل ایران

سروو موتور چیست؟

سروو موتورها دستگاه‌های الکترونیکی و محرک‌های دوار یا خطی هستند که قسمت‌هایی از ماشین را با دقت می‌چرخانند و به حرکت در می‌آورند. سرووها عمدتا در موقعیت زاویه‌ای یا خطی، برای سرعت و شتاب استفاده می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد سروو موتورها به این مقاله مراجعه کنید .

 

سروو موتور آنالوگ

سرووهای آنالوگ در اکثر برنامه‌ها استاندارد هستند. برد مدار در سروو آنالوگ سیگنال را از گیرنده دریافت می‌کند و به سروو موتور انتقال می‌دهد.فرکانس خروجی در سروو آنالوگ 50 هرتز است. این بدین معناست که در یک ثانیه یک سروو آنالوگ هر 20 میلی ثانیه یک خروجی اعمال می‌کند. ممکن است مدت زمانی کوتاهی به نظر برسد اما 20 میلی ثانیه (0.02 ثانیه) زمانی زیادی برای یک سیستم کنترلی است.

به منظور ایجاد حرکت در بازوی سروو، فرستنده ولتاژ کامل را به سروو موتور اعمال میکند. اگر نیاز به مقدار کمی حرکت بازوی سروو باشد، مدار موتور را برای کسری از ثانیه در این دوره 20 میلی ثانیه ای روشن می‌کند سپس خاموش می‌شود. با این حال، اگر بازوی سروو نیاز باشد مقدار قابل توجهی بر اساس ورودی فرستنده به چرخش درآورد، سروو مدت زمان بیشتری را برای انجام این کار لحاظ می‌کند. زمان روشن بودن در طول هر چرخه چیزی است که میزان توان حداکثری سروو را تعیین میکند.

سروو آنالوگ یک سیستم کم هزینه و کم حجم است که انرژی کمتری مصرف می کند. با این حال استارت کندتری دارد و ممکن است به اندازه سایر موتورها گشتاور نداشته باشد.

در لیست زیر مزایا و معایب سروو آنالوگ آورده شده است :

معایب مزایا
واکنش کند ارزان

deadband وسیع

کم مصرف
قدرت نگهداری ضعیف نویز شنیداری پایین
رزلوشن پایین

 

سروو موتور دیجیتال

یک سروو دیجیتال سیگنالی را از گیرنده ماشین کنترلی دریافت می کند و آن را به یک پالس ارسال شده به موتور سروو تبدیل میکند. سرعت ارسال پالس‌های قدرت به سروو موتور بسیار بالاتر است. یک سروو دیجیتال میتواند یک پالس را با فرکانس خروجی 500 هرتز به موتور ارسال کند، این مقدار معادل 0.002 ثانیه است. زمان ارسال پالس قدرت سروو دیجیتال بسیار بهتر از سروو آنالوگ است. به همین دلیل است که سروو دیجیتال مزایا بهتری نسبت به سروو آنالوگ ارائه می‌کند.

در لیست زیر مزایا و معایب سروو دیجیتال آورده شده است :

معایب مزایا
گران واکنش سریع
پر مصرف deadband محدود
نویز شنیداری بالا قدرت نگهداری عالی
رزلوشن عالی

 

 

دلیل نویز بالا در سروو دیجیتال

این کاملا طبیعی است که سروو دیجیتال نویز و صدای زیادی داشته باشد، این امر به دلیل فرکانس بالایی است که سروو به موتور ارسال می‌کند. شما در واقع پالس های فرکانس بالایی را که موتور دریافت میکند می شنوید.

 

تفاوت میان سروو های دیجیتال و آنالوگ

از لحاظ ظاهری تفاوتی بین این دو سروو وجود ندارد، یعنی اگر این دو سروو را در کنار هم قرار دهید، بدون مطالعه مشخصات روی برچسب شان قابل تفکیک نیستند. تفاوت اصلی این دو در سرعت ارسال پالس به موتور و میزان مصرف انرژی است.

 

سروو های آنالوگ در مقابل دیجیتال (Analog vs. Digital)

هنگام تصمیم گیری بین این دو سروو باید نیاز خود را در نحوه‌ی استفاده در نظر بگیرید. در کاربردهای ساده سروو‌های آنالوگ به اندازه‌ی کافی اهداف و نیاز شما را برآورده می‌کنند. با این حال عاقلانه است که برای کاربردهای پیچیده‌تر، مانند کنترل حرکت‌های پیشرفته و دقیق‌تر، روی سرووهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید.

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “تفاوت سروو موتور دیجیتال با سروو موتور آنالوگ

  1. سعید فرج اللهی گفت:

    خیلی مطلب عالی و کاربردی ای بود و بسیار عالی نگارش شده

  2. سعید فرج اللهی گفت:

    مطلب بسیار مفید و کاربردی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *