مقالات

رادیو کنترل چیست؟ | خرید رادیو کنترل

خرید رادیو کنترل - مدل ایران

رادیو کنترل دستگاهی است که از آن برای کنترل هلی  شات‌ها و ماشین‌های کنترلی از راه دور استفاده می‌شود. با این دستگاه، کاربر می‌تواند حرکت وسایل موردنظر را کنترل کرده و از راه دور آن‌ها را هدایت نماید. کنترلرهای رادیویی از بردهای رادیویی مختلف و کانال‌های گوناگون به وجود می‌آیند. این قطعه یکی از قطعات مهم در برخی از وسایل است زیرا در صورت خراب شدن آن‌ها، دیگر امکان کنترل و هدایت وسیله از راه دور وجود نخواهد داشت.

رادیو کنترل به واسطه امواج رادیویی عمل می‌کند؛ یعنی کنترلر با استفاده از امواجی که ارسال می‌کند می‌تواند وسیله مورد نظر را به حرکت درآورد و نوع حرکت آن را مشخص کند. در واقع، فرکانس‌های رادیویی که به واسطه کنترلر ایجاد می‌شوند بر وسیله موردنظر اثر گذاشته در نهایت سبب حرکت آن می‌شوند.

انواع سیستم رادیو کنترل

رادیو کنترل‌ها در هدایت وسایل مختلفی مانند کوپترها، کوادکوپترها، ماشین‌های کنترلی و … نیز کاربرد دارند. این کنترلرها هر کدام تولیدکننده فرکانسی معین هستند که بر وسیله اثر گذاشته و سبب حرکت آن می‌شوند. در واقع، نوع وسیله تعیین‌کننده کنترلر رادیویی است. اگر قصد خرید رادیو کنترل را دارید می‌بایستک بر اساس وسیله خود، نوع مناسب کنترلر را خریداری کنید. رادیو کنترل Portable و Ground station دو نوع رادیو کنترل هستند که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

رادیو کنترل Portable

رادیو کنترل Portable، رادیو کنترل‌های کوچک و قابل حملی هستند که برای وسایل و اسباب بازی‌های کوچک کاربرد دارند. از جمله وسایلی که نیاز به رادیو کنترل Portable دارند می‌توان به وسایلی چون هواپیمای رادیو کنترل و مولتی روتورها و قایق ماشین و… اشاره کرد.

رادیو کنترل Ground station

رادیو کنترل Ground station یک مرکز کنترل زمینی یا دریایی است که امکانات کنترل انسانی را برای وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین مهیا می‌سازد. برای پهبادهای کوچک‌تر می‌توان فرستنده سبک دوقلو که برای هواپیماهای کنترل شده رادیویی مورد استفاده قرار می‌گیرد را به کار برد. راه‌اندازی آن با لپ‌تاپ، رایانه لوحی، فیلم‌برداری و آنتن‌ها سبب ایجاد یک ایستگاه کنترل زمینی می‌شود.

معیارهای مهم در انتخاب رادیو کنترل

قبل از اینکه به خرید رادیو کنترل بپردازید بهتر است با پارامترهای مهم در انتخاب این دستگاه آشنا شوید. از جمله پارامترهایی که باید در نظر بگیرید، برد رادیو کنترل، تعداد کانال‌ها، امنیت اطلاعات، امکانات رادیو کنترل و برند رادیو کنترل می‌باشد.

برد رادیو کنترل

یکی از معیارهایی که قبل از تهیه رادیو کنترل باید آن را در نظر بگیرید برد رادیو کنترل است. سایز بردهای رادیو کنترل تجاری معمولاً چیزی بین ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ متر است. از نظر فرکانس کاری نیز، اکثر رادیو کنترل‌ها دارای فرکانسی معادل  ۲٫۴ گیگاهرتز هستند؛ همین ویژگی سبب می‌شود از برد مشابهی و دور و برد ۱۰۰۰ متر برخوردار باشد.

برد رادیو کنترل یکی از بخش‌های اساسی و مهم این دستگاه می‌باشد چرا که تاثیر زیادی در کنترل وسایل و دستگاه‌ها دارد. به طوری که اگر دستگاه شما یک دستگاه قدرتمند است و از نظر فرکانس کارکردی قوی‌تر نسبت به دستگاه‌های معمولی دارد باید برای آن برد بالاتری را تهیه کنید. مثلاً، بسیاری از افرادی که علاقه‌مند به خرید کوادکوپتر هستند به دنبال هلی شاتی با برد بسیار بالا می‌باشد تا با استفاده از آن بتوانند کواد کوپتر را در فضاهای مرتفع‌تر به پرواز درآورند و لذت حاصل از آن را تجربه کنند.

تعداد کانال

برای اینکه هدایت کامل یک مولتی روتور انجام شود نیاز به ۴ کانال است. با این حال، اگر قصد اضافه کردن امکانات دیگری مثل دوربین، حمل بار و … را به ربات دارید باید رادیو کنترل انتخابی شما از نظر تعداد کانال مطابق با فعالیت ربات باشد. تعداد کانال یکی از موارد اثرگذار روی قیمت رادیو کنترل است؛ به این صورت که هر چه تعداد کانال‌های یک رادیو کنترل بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد.

امنیت اطلاعات

در صورتی که بخواهید خود را برای مسابقات رباتیک آماده کنید باید رادیوکنترل انتخابی شما از نوع ضدگلوله باشد. در این موقعیت‌ها، معمولاً رقیبان برای اینکه از یکدیگر پیشی بگیرند و مانع پیشرفت رقیب شوند از روش‌های مختلفی چون نویز انداختن، کنترل ربات و … استفاده می‌کنند. اما در صورتی که رادیو کنترل انتخابی شما از نوع معمولی و بی‌کیفیت باشد، سایرین به راحتی با ایجاد نویز فرکانسی می‌توانند سبب ایجاد اختلال در رادیو کنترل شما شوند یا حتی کنترل ربات شما را در دست گیرند. البته هر مسابقه بر اساس قوانینی اداره می‌شود که مانع از هر حرکتی خواهد شد اما بهتر است احتمالات را در نظر گرفت.

امکانات رادیو کنترل

از دیگر مواردی که در هنگام خرید رادیو کنترل باید به آن توجه داشته باشید، امکانات این دستگاه است. در واقع، شما باید پس از در نظر گرفتن یک نوع رادیو کنترل، در مورد امکانات آن تحقیق کنید تا متوجه شوید رادیو کنترل مورد نظر دقیقاً چه امکاناتی دارد و به چه منظوری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برند رادیو کنترل

برند رادیو کنترل یکی دیگر از مواردی است که بهتر است هنگام خرید رادیو کنترل به آن توجه داشته باشید. برخی از برندها برای ساخت محصولات خود از قطعات با کیفیت و عالی استفاده می‌کنند و برخی دیگر محصولاتی سطحی و نه چندان باکیفیت را وارد بازار می‌کنند. همچنین به این موضوع توجه داشته باشید که همیشه برندهای معتبر و خوب وارد کشور نمی‌شوند و تنها محصولات معمولی حق ورود را دارند. در واقع برای ورود رادیو کنترل‌ها به داخل کشور، معیارهایی وجود دارد که رادیو کنترل‌ها باید از فیلتر آن گذر کنند.

قیمت رادیو کنترل

عوامل مختلفی روی قیمت رادیو کنترل موثر هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به برد رادیو کنترل اشاره کرد. در واقع، هر چه برد یک رادیو کنترل بیشتر باشد قیمت آن رادیو کنترل نیز بیشتر خواهد شد. همچنین اینکه یک رادیو کنترل برای چه دستگاهی خریده می‌شود هم در قیمت آن تاثیرگذار است. بنابراین بهتر است قبل از اینکه به خرید رادیو کنترل بپردازید به میزان برد دستگاهتان توجه کنید.

خرید رادیو کنترل

امروزه رادیو کنترل‌ها در انواع مختلفی وجود دارند و از قیمت‌های گوناگونی نیز برخوردارند. کاربران می‌توانند این محصول را هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی تهیه کنند. در صورت خرید اینترنتی، شما می‌توانید انواع رادیو کنترل‌ها و مشخصات هریک را مشاهده کرده و با توجه به نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب نمایید. همچنین در صورتی که برای خرید رادیو کنترل اطلاعات کافی ندارید می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و اطلاعات لازم را کسب کنید. در این صورت می‌توانید با اطمینان و آگاهی صحیح اقدام به خرید نموده و از محصول مورد نظر بیشترین بهره را ببرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “رادیو کنترل چیست؟ | خرید رادیو کنترل

  1. میلاد گفت:

    سلام وقت بخیر‌منظور از هر کانال یه دستور رفت و‌برگشت برای هر کدوم از استیک ها هست مثلا گازو کمو زیاد کنه میشه یه کانال یا زیاد یه کامال کم یه کانال؟

    1. پشتیبان گفت:

      سلام وقت بخیر رفت و برگشت یک کانال محسوب میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *