مقالات

موتور براشلس چیست؟

موتور براشلس چیست؟ - مدل ایران - مرکز تخصصی سرگرمی های رادیوکنترل

موتور براشلس چیست؟

موتورهای براشلس که به عنوان موتور الکتریکی سوییچ شده و یا موتور سنکرون ACهم شناخته میشوند موتورهای همزمانی هستند که توسط جریان برق مستقیم از طریق اینورتر یا آهن ربا باعث چرخش روتور داخل استاتور میشود.

موتور براشلس از یک کنترل کننده موتور استفاده میکند ، این کنترل کننده پالس های جریان برق مستقیم را به سیم پیچ موتور میدهد که سرعت و گشتاور موتور را کنترل میکند.

این کنترل کننده که جایگزین براش ها و کموتاتور ( جابجاگر) در موتورهای الکتریکی معمولیو موتورهای براش است باعث میشود ضمن کاهش پیچیدگی ساختاری،نگهداری از آنها آسان تر و تداخلات الکترومغناطیسی نیز کاهش یابد.

نوع ساختار موتورهای براشلس باعث میشود مقاومت داخلی کمتری داشته باشد و اتلاف گرما در سیم پیچهای استاتور بسیار بهتر باشد که منجر به بازده عملکرد بالاتر میشود.

سه نوع اصلی الگوریتم کنترل وجود دارد که برای کنترل موتورهای براشلس استفاده میشود: تخلیه ذوزنقه ای، تخلیه سینوسی و کنترل برداری ( یا میدانی). هر الگوریتم کنترلی به روشهای مختلف قابل پیاده سازی است و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

موتورهای براش و براشلس:

دو نوع متداول موتورهای DC با نامهای موتورهای براش و براشلس وجود دارد.

اگرچه فیزیک زمینه ای این دو موتور یکسان است ، اما ساختار، ویژگی های عملکردی و ابزار کنترل آنها بسیار متفاوت است.

مزیت های موتور براشلس نسبت به براش:

نسبت گشتاور با به وزن کم، گشتاور بیشتر در وات( قدرت بالای موتور)، کاهش سرو صدا، طول عمر بیشتر بدون فرسایش برس و کموتاتور، افزایش قابلیت اطمینان،کاهش کلی تداخل الکترومغناطیسی

معایب موتور براش:

1-اصطکاک براش ها باعث اتلاف نیرو میشود و همچنین پس از مدتی کارایی خود را از دست میدهد و باید تعویض شوند.

2-بدلیل وجود آهنربای الکتریکی در مرکز موتور براش به سختی خنک میشود.

3-اصطکاک مواد نر براش باعث ایجاد گرد و غبار و همچنین اتلاف انرژی الکتریکی و تولید حرارت بیش از حد میشود که همه ی اینها کارایی موتور و طول عمر آن را کم میکند.

4-تعداد قطب هایی که آرمیچر میتواند داشته باشد با استفاده از براش ها محدود میشود.

موتورهای براشلس در تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی بهره وری بهتری نسبت به موتورهای براش دارند.

یکی از مهترین تفاوتهای بین موتور براش و براشلس در سیم پیچ ها است.در موتور براش سیم پیچ ها روی روتور( بخش متحرک موتور) قرار دارنددر صورتیکه در موتور براشلس سیم پیچ ها روی استاتور( بخش ثابت موتور) قرار گرفته اند که این امر باعث از بین رفتن نیاز به براش ها میشود که حذف انها تاثیری در عملکرد موتور ندارد.

 انرژی مورد نیاز برای اجرای عملیات مختلف را کاهش میدهد و به همین ترتیب کارایی کلی دستگاه افزایش پیدا میکند.

سیستم هایی که از باتری کوچک تغذیه میشوند از موتورهای براشلس استفاده میکنند تا فشار کمتری به باتری وارد شود و طول عمر آن افزایش یابد.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *