مقالات

موتور سوختی / تفاوت موتور بنزینی و الکلی

موتور سوختی هواپیمای مدل - مدل ایران

انواع موتورهای هواپیما مدل

 • الکتریکی : موتورهای الکتریکی برای تولید انرژی از باتری استفاده می‌کنند. این موتورها ارزان‌تر و سبک‌تر هستند، قطعات کمتری دارند و بر خلاف موتورهای سوختی هزینه نگه‌داری ندارند، آلایندگی و آلودگی صوتی کمتری دارند و کار کردن با آنها بسیار آسان‌تر است.
 • سوختی : موتورهای سوختی از سوخت‌هایی مانند الکل، بنزین و نفت سفید استفاده می‌کنند. این موتورها نسبت به الکتریکی گشتاور بالاتری دارند و زمان پرواز آنها بیشتر است. در صورت سقوط درون آب خرابی کمتری نسبت به موتور‌های الکتریکی دارند و با نگه‌داری مناسب طول عمر بیشتری دارند.

 

موتورهای سوختی به دو دسته تقسیم می‌شوند :

 • موتورهای پیستونی : موتورهای رفت و برگشتی رایج‌ترین نوع موتورهای سوختی است و به آنها موتورهای شمعی نیز گفته می‌شود. موتورهای پیستونی خود به دو دسته‌ی دوزمانه و چهار زمانه تقسیم می‌شود. که در ادامه به آن می‌پردازیم.
 • موتورهای توربین جت : موتور جت برای هواپیما مدل‌ با سرعت بالا مثل F14 استفاده می‌شود و با موتورهای پیستونی متفاوت است. موتورهای جت با تراکم سازی هوا و ترکیب آن با سوخت در محفظه احتراق موتور توربینی را به چرخش در می‌آورند.

 

موتورهای سوختی از نظر مصرف سوخت به دسته تقسیم می‌شوند :

 • موتور الکلی : موتورهای الکلی برای ایجاد انفجار از شمع‌های التهابی استفاده می‌کنند، سوخت الکلی شامل ترکیب زیر است :
 1. متانول که جزء اصلی و بخش عمده سوخت را تامین می‌کند و به عنوان حلال برای سایر موارد مورد نیاز است.
 2. روغن مصنوعی یا کرچک (حدود 20%) برای روان‌تر شدن قطعات فلزی متحرک و محافظت در برابر ساییدگی آنها استفاده می‌شود. روغن کرچک بقایای چسبناکی به جا می‌گذارد و در صورت عدم مراقبت سفت می‌شود. بنابراین تعمیر و نگه‌داری منظم برای جلوگیری از آسیب به موتور ضروری است.
 3. برای افزایش قدرت و سرعت موتورهای الکلی می‌توان مقدار کمی نیترومتان (5 الی 15 درصد) به ترکیبات افزود. نیترومتان بسیار داغ، قدرتمند و به شدت انفجاری است و نیاز به مراقبت زیادی دارد.
 • موتور بنزینی : موتورهای بنزینی از بنزین معمولی با ترکیب روغن استفاده می‌کند، در این نوع موتورها از شمع‌های جرقه‌زن برای ایجاد احتراق استفاده می‌شود.
 • موتور دیزلی : سوخت دیزلی برای جت‌های مدل استفاده می‍شود. گشتاور بالاتری دارد و احتراق از طریق تراکم هوا و ترکیب با سوخت صورت می‌گیرد و از شمع استفاده نمی‌کند.

 

موتورهای دو زمانه و چهار زمانه :

 • موتورهای دو زمانه : سوخت موتور دو زمانه از ترکیب بنزین و روغن است. فاقد سوپاپ می‌باشد یک موتور دو زمانه مراحل تراکم و احتراق را در حرکت رو به بالا و مراحل قدرت و تخلیه را در حرکت رو به پایین انجام می‌دهد.

مزایا

معایب

وزن کمتر

مصرف سوخت بالا

مکانیزم ساده

اصطحکاک کمتر

صدای زیاد و آلودگی صوتی

عمر کوتاه تر

قدرت بیشتر

محدودیت سرعت

کار در هر دما

آلایندگی بیشتر

دارای پورت ورودی و اگزوز

 

 • موتورهای چهار زمانه : در موتورهای چهار زمانه نیازی به ترکیب سوخت نیس، زیرا دارای دو مخزن جاگانه بنزین و روغن می‌باشد. این موتورها در چهار مرحله کار می‌کنند :
 1. مکش
 2. تراکم (فشرده سازی)
 3. احتراق (قدرت) برای تولید نیرو
 4. تخلیه (خروج دود از اگزوز)

مزایا

معایب

گشتاور بالاتر

وزن بیشتر

مصرف کمتر

هزینه تعمیرات بیشتر

آلایندگی کمتر

اصطحکاک بیشتر

دوام و عمر بیشتر

صدای کمتر

 

تفاوت موتورهای بنزینی و الکلی

بزرگترین تفاوت این دو موتور در سوخت مصرفی آنهاست. در موتورهای بنزینی از شمع جرقه زن و در موتورهای الکلی از شمع های التهابی استفاده می‌شود که به اصطلاح به آن Platinum Glow Plug نیز گفته می‌شود.

سوخت الکلی انرژی کمتری نسبت به بنزین دارد ولی به علت هزینه‌های تولید پایین‌تر نسبت به سایر سوخت‌ها جایگزین ارزان‌تری است و در مقایسه با بنزین خطر اشتعال کمتری دارد. متانول خورنده تر از بنزین است. رطوبت هوا را جذب میکند، اگرچه الکل یکی از ایمن‌ترین سوخت‌ها برای فضاهای پوشیده است باید با تهویه مناسب از وجود اکسیژن کافی برای احتراق کامل اطمینان حاصل کنید. تا از تجمع مونوکسید جلوگیری شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *