کوادکوپتر خود را پرواز دهید و سلفی بگیرید!

آیا تا به حال به این فکر کرده بودید که چقدر خوب می‎شد می‌توانستید روی زمین بایستید و از ارتفاع چند متری از خود عکس بگیرید؟ تصور کنید که چه عکس های زیبایی می‎توان گرفت. اخیرا دستگاهی ساخته شده که توانایی چنین کاری را دارد. می‎توانید آن را بازویی سلفی روی استروئیدها بنامید یا روشی تقربیا تکنیکی برای گرفتن تصاویر هوایی عالی بدانید.

به جای این که مجبور باشید یاد بگیرید چگونه دوبین نصب شده روی یک پهباد (Drone) را به پرواز در بیاورید، Fotokite Phi با حذف کردن کنترل از طریق نرم افزار و هدایت ضعیف یک کاربر جدید، امکان گرفتن عکسهای هوایی را با استفاده از یک دسته کنترلی برای شما فراهم می‎کند. سازندگان Fotokite Phi آن را دوربین هوایی ساده و به دور از موارد جانبی غیر ضروری می‎نامند و دقیقا هم درست هست، چرا که شما می توانید عکس‌های بهتری بیاندازید ولی محدودیت‌هایی هم دارید.

اول اینکه کوادکوپتر سبک وزن (حدود 300 گرم) بدون دوربین هست و شما باید خودتان GoPro Camera را فراهم کنید، دستگاهی که این تجهیزات برای آن بهینه شده است. نکته بعدی این است که این دستگاه برای هدایت به GPS مجهز نیست و بر اساس میزان کششی که به آن وارد می‌شود، موقعیت را تنظیم می‎کند، البته در کنار آن نحوه کنترل شما هم برای تنظیم کردن زاویه دید دستگاه دخیل است.

طول سیمی که برای Fotokite Phi استفاده شده برابر با 26 پا یا تقریبا 8 متر است پس می‎توانید مطمئن باشید که قادر خواهید بود عسک‌های هوایی خارق‎العاده‎ای بگیرید. این فناوری با ویدیوهای هوایی محیطی که بین کاربران پهباد متداول شده فرق می‎کند و به خوبی آن نیست. هرچند که یک نکته مثبت وجود دارد، مثل پهبادهای گران‌قیمت نگران این نیستید که کنترل آن را از دست دهید و مثلا دستگاه شما داخل آب بیفتد، در اثر اصابت به زمین تکه تکه شود یا اینکه یک عابرپیاده ای که نزدیک یه آن هست تصمیم بگیرد که با آن بازی کند.

این نکته چندان کوچکی نیست، پهبادهای آماتور این روزها خیلی محبوب شده‎اند و داستان از بین رفتن آنها توسط کاربران تازه کار داستانی کهنه شده است. قیمت پهبادها از 400 دلار تا 1000 دلار است، پس از دست دادن آنها و خرید یک پهباد جدید مثل عوض کردن ساده تجهیزات ورزشی نیست چون که واقعا گران هستند.

از این لحاظ هم می‎توان گفت که قیمت عامل دیگری است که Fotokite Phi را متمایز می‎کند. با اینکه طراحی آن کاملا ساده و بدور از امکانات غیرضروری است، تخمین زده می‎شود که قیمت نهایی آن چیزی در حدود 500 دلار باشد. به همین دلیل وقتی با پهبادهای گران‌قیمت قیاس می‎شود و اینکه ممکن است از بین برود یا خراب شود، استفاده از آن کاملا منطقی به نظر می‎رسد. نکته جالب دیگر هم این است که کاملا جمع می‎شود و به صورت یک جعبه قابل حمل در می‎آید.

شاید بتوان تنها نکته منفی قابل ذکر آن را زمان کم پرواز دانست: فقط 10 دقیقه. اگر به دنبال عکس گرفتن از منظره‎ای هستید که به خوبی در مورد آن تحقیق شده، این زمان کافی است، ولی اگر تصمیم داشته باشید که در ورزشگاه یا در زمان اجرای کنسرت از آن استفاده کنید؛ اصلا این زمان کافی نیست. Fotokite Phi می‌تواند از طریق USB یا باتری‌های قابل تعویض شارژ شود. در نتیجه از پیدا کردن پریز برق خلاص می‎شوید. هرچند که همین کم بودن زمان پرواز برای برخی تمام نکات مثبت را تحت‎الشعاع قرار می‎دهد.

محصول به سبد خرید شما اضافه شد