مشکل شارژ نشدن باتری لیتیوم پلیمر به دلیل تخلیه بیش از حد

بعضی از اوقات در صورتی که ولتاژ هر سل از باتری های لیتیوم پلیمر را به کمتر از ۳ ولت برسانید ممکن است دیگر قادر به شارژ باتری از طریق شارژر لیتیوم پلیمر نباشید . زیرا ممکن است شارژر به شما خطای اینکه ولتاژ هر سل از باتری خیلی کم است را برایتان نمایش دهد .

قبل از شروع آموزش توجه نمایید که هیچ وقت ولتاژ باتری های لیتیم پلیمر را به کمتر از ۳٫۵ ولت نرسانید تا بتوانید از حداکثر عمر مفید این باتری ها استفاده کنید . ولی ممکن است در بعضی مواقع مثلا رادیو کنترل را فراموش کردید خاموش کنید و باعث شده باتری های رادیو کنترل به صورت کامل تخلیه شده . که هم اکنون ولتاژ کلی این باتری سه سل به ۱٫۹ ولت رسیده است . (یعنی ولتاژ هر سل حدودا ۰٫۶۳ ولت)

در این حالت اگر بخواهید از طریق شارژر باترری لیتیوم پلیمر و در حالت مد شارژ لیتیوم پلیمر شارژ نمایید مطمئنا با خطای ولتاژ مواجه خواهید شد .

راه حل این مشکل استفاده از شارژر باتری های NI-MH می باشد . در صورتی که از طریق این مد و با جریان شارژ خیلی کم مثلا ۰٫۱ ولت بتوانید ولتاژ هر سل از باتری را به ۳ ولت برسانید باتری شما قابل شارژ با شارژر های لیتیوم پلیمر خواهد بود .

پس شما برای حل این مشکل حتما باید یک شارژر باتری NI-MH داشته باشد و کابل اصلی باتری را به شارژر وصل نمایید و در قسمت ولتاژ باتری برای باتری های ۲ سل ولتاژ ۷٫۲ را انتخاب نمایید و برای باتری های سه سل ولتاژ ۱۲ ولت را انتخاب نمایید .

مقدار جریان شارژ را هم در کمترین حد خود قرار دهید ( به عنوان مثال ۰٫۱ یا ۰٫۲ آمپر ) .

بعد از سپری شدن حدود ۲-۳ دقیقه می توانید باتری را از شارژر NI-MH قطع نمایید و آن را با شارژر لیتیوم پلیمر شارژ کنید در صورتی که ولتاژ هر سل از باتری به ۳ ولت نرسیده بود و شارژر لیتیوم پلیمر باتری را شناسایی نمی کرد دوباره مراحل فوق را تکرار کنید .

در صورتی که ولتاژ سل ها افزایش پیدا کرد دیگر مشکلی بابت شارژ نخواهید داشت و فقط این نکته را مد نظر داشته باشید که شارژ بیش از اندازه باتری های لیتیوم پلیمر آسیب جدی به باتری و طول عمر آن وارد می کند .

در صورتی هم که ولتاژ باتریتان با تکرار مراحل فوق افزایش پیدا نکرد نشان دهنده این است که این باتری دیگر قابل درست شدن نیست . بنابراین بهتر است که سل معیوب را از باتری جدا نمایید و آن را چند روز در آب نمک قرار داده و پس از چند روز آن را در یک محیط کاملا بی آب و علف خاک نمایید .

محصول به سبد خرید شما اضافه شد