چوب بالسا برای ساخت هواپیمای مدل و ماکت سازی

چوب بالسا به دلیل ویژگی های خاص خود بسیار مشهور است و در کارهای زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. کشورهای مختلف نیز با نام های مختلف بالسا را تولید میکنند. این چوب با نام اوچروما نیز شناخته می شود. بالسا یک درخت بزرگ با رشد سریع است که در عرض 10-15 سال می تواند تا 30 متر قد و قطر تنه 1-1.2 متر رشد کند. چوب بالسا نرم و سبک است به طوری که می توان از آن در موارد زیادی استفاده کرد. درختان بالسا در مکزیک ، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی رشد می کنند. چوب بالسا در ابتدا فقط در جنوب مکزیک تا جنوب برزیل یافت می شد اما اکنون در کشورهای دیگر مانند (پاپوآ گینه نو ، اندونزی ، تایلند ، جزایر سلیمان) نیز یافت می شود.

چوب بالسا برای چه استفاده می شود؟

درخت بالسا بسیار نرم و سبک و همچنین درشت است. تراکم چوب بالسا در حدود 160 کیلوگرم در متر است. وزن بالسا سبک است اما بسیار قوی است. بنابراین بالسا یک ماده بسیار محبوب برای ساخت مدل است.

ساخت مدل

از چوب بالسا عمدتاً در آزمایشات پل ، هواپیماهای مدل استفاده می شود. که در آن مقاومت و انعطاف آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. در مدل سازی هوانوردی ، چوب بالسا بسیار مورد تقاضا است زیرا چوبی کامل است که به راحتی می تواند در برابر سقوط مقاومت کند و خسارت عمده ای وارد نمی کند. همچنین به عنوان یک جز از هواپیماهای چوبی سبک اندازه بزرگ ارزیابی می شود.

صنایع هواپیما و قایق

از جنگ جهانی دوم از چوب بالسا در ساخت و ساز استفاده می شده است.در طول جنگ ، بالسا یکی از الوارهایی بود که در ساخت هواپیماهایHavill and mosquito استفاده شد. از چوب بالسا سبک در ساخت قایق برای کاهش وزن قایق استفاده می شود. امروزه از چوب بالسا با استفاده از فناوری مدرن در تخته سه لا استفاده می شود که قوی تر و همچنین سبک تر است ، که باعث می شود استفاده از تخته سه لا بسیار ساده تر از چوب خالص بالسا برای بسیاری از اهداف باشد. از بالسا برای ساخت میل لنگ های چوبی برای ماهیگیری به ویژه طعمه های راپالا استفاده می شود.

مزیت و معایب چوب بالسا

مزیت:

  • چوب بالسا سبک است و آن را به چوبی مناسب برای ساخت مدل تبدیل می کند.
  • این چوب سبک است و می تواند مدتی در آب شناور باشد به طوری که از این چوب برای ساخت طعمه های ماهیگیری استفاده می شود.
  • درخت بالسا به طور طبیعی بسیار سریع رشد می کند. طول 27 متر را در طی 10-15 سال کامل می کند تا در زمان کار چوب بیشتری در دسترس باشد.
  • این چوب سبک و همچنین بسیار قابل اشتعال است به طوری که در اثر قرار گرفتن در معرض آتش زود می سوزد. خشک کردن آنها قبل از استفاده از آنها بسیار مهم است. اگر از چوب قبل از خشک شدن استفاده کنیم و بعد از مدتی چوب خشک شود ، می تواند کار ما را خراب کند. زیرا بعد از خشک شدن اندازه چوب کاهش می یابد. خشک شدن در کوره خشک 2 هفته طول می کشد. تناسب بالسا به روند خشک شدن آن بستگی دارد که بر طول عمر چوب تأثیر می گذارد. نحوه برش چوب های چوب بالسا نیز به خصوصیات چوب بستگی دارد.

دلیل سبکی چوب بالسا چیست؟

سلول های چوب بسیار بزرگ بوده و دیواره ی نازکی دارند و در نتیجه نسبت بخش های جامد به بخش های خالی چوب ، حداقل ممکن است. چوب بالسا دارای مقدار حداقلی از ماده ی lignin است (این ماده وظیفه ی اتصال سلول های چوب به یکدیگر را دارد)که همین موضوع باعث سبک بودن این چوب می شود.

وزن چوب بالسای خشک شده چه قدر است؟

چوب بالسا ی آماده شده بین 0.06 تا 0.28 گرم در سانتی متر مکعب وزن دارنداما چوبی که به صورت تجاری در ساخت هواپیما های مدل به کار می روند بین 0.09 تا 0.28 گرم در سانتی متر مکعب وزن دارند.

محصول به سبد خرید شما اضافه شد