عملیات استریلیزاسیون و ضدعفونی ویروس کرونا با کمک پهپادها

بدون شک ویروس کرونا بزرگترین بحران کنونی بشر است و کشور‌ها برای کنترل شیوع این بیماری از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که پهپاد یکی از آن‌ها محسوب می‌شود.

عملیات در ایران

در ایران عملیات استریلیزاسیون و ضدعفونی نمودن با پهپاد سمپاش تمام اتوماتیک، توسط یگان های واکنش سریع کارگروه پهپاد در استان گلستان و‌ به درخواست شورای تامین استان آغاز شد، در اقدامی پیشگیرانه در فاز اول بیمارستان آزاد شهر، فرمانداری، برخی مساجد و ادارات در حال سمپاشی پهپادی و ضدعفونی سازی کنترل از راه دور هستند. سیستم های اتوماتیک برای مشخص کردن عفونت، جمعیت را به طور اجمالی بررسی می کند ، مواد دارویی را ارائه می دهند و سطوح را با مواد ضد عفونی کننده، ضدعفونی میکنند.

عملیات در چین

جمهوری چین روزانه گزارش می داد که شركت QianXun Spatial Intelligence Inc برنامه ای را آغاز كرد كه در آن از پهپادها برای تحویل دارو استفاده می شود.

دانشمندان و پزشکان چینی برای شناسایی و تشخیص افرادی که به بیماری کرونا مبتلا شدند از پهپاد استفاده می کنند.چرا که استفاده از ربات و پهپاد می تواند از فشار کاری واسترس ناشی از سرایت کرونا به پزشکان و کارکنان بیمارستانی را بسیار کاهش دهد. آنها از ربات و کوادکوپتر برای شناسایی و تماس با افراد بیمار استفاده می کنند.

نحوه استفاده از پهپاد توسط پزشکان

پهپاد با پرواز در کنار پنجره ساختمان علائم کرونا رو بر روی شهروندان چینی بررسی و در صورت تشخیص بیماری به آنها اطلاع می دهند. ویدئوهای دریافتی از چند شهر چین استفاده از کوادکوپتر DJI را نشان می دهد که در کنار پنجر ساختمان حاضر می شوند و ساکنان با آمدن کنار پنجره آنها را از فاصله چندمتری مورد معاینه قرار می دهد تا در صورت مشاهده علائم کرونا به آنها اطلاع دهد.


مورد دیگر استفاده از پهپاد برای رساندن غذا به شهروندان است تا خطر شیوع بیشتر کرونا از طریق تماس با افراد کمتر شود. استفاده از این پهپاد‌ها برای زیر نظر گرفتن ساکنان، برای برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی جذاب و برای برخی دیگر ناخوشایند است. شماری این کاربران می‌گویند این کار «کنترل‌گرانه» است.

استفاده دیگر این پهپاد ها

موارد استفاده دیگری نیز برای پهپادها وجود دارد. ماه گذشته، شرکت کانادایی Draganfly، در حال کار بر روی فناوری‌ای بود تا از پهپادها در دوره کنونی شیوع ویروس کرونا استفاده کند. به این ترتیب که با مجهز کردن آنها توسط یک سنسور حرارتی و فناوری دید هوشمند رایانه‌ای، به آنها امکان تشخیص بالقوه از راه دور را بدهد. این می‌تواند باعث شود که میزان خواندن دمای بدن نسبت به روش فعلی استفاده از دستگاه‌هایی مانند دماسنج مادون قرمز دستی، کارایی بیشتری داشته باشد.این شرکت به تازگی اعلام کرد که برای استقرار پهپادهای تشخیص کرونای خود در استرالیا توافق کرده است. با همکاری وزارت دفاع استرالیا و دانشگاه استرالیا جنوبی، این پهپادها برای نظارت از راه دور و ردیابی افراد مبتلا به شرایط عفونی و تنفسی استقرار می‌یابند تا از انتشار بیشتر ویروس کرونا در استرالیا جلوگیری کنند.

این پهپادها با استفاده از فناوری خود قادر هستند از راه دور دمای بدن،تب، ضربان قلب و تنفس را کنترل کنند وهمچنین عطسه و سرفه افراد در مکان‌های شلوغ را تشخیص دهند.مدیرعامل این شرکت کانادایی گفت: این پهپادها در نقاط مختلفی مستقر می‌شوند.البته در مناطقی که بیشترین میزان شناسایی در حال حاضر مورد نیاز و اولویت است،بیشتر به کار گرفته خواهند شد.

امارات

در اواخر مارس نیز در امارات متحده عربی پلیس با استفاده از پهپاد های مجهز به بلندگو در شارجه به مردم دستور داد تا در خانه های خود بمانند در حالی که پلیس دبی نیز اقداماتی مشابه را بکار گرفت.

استرالیا

حالا شرکت کانادایی «Draganfly» با همکاری وزارت دفاع استرالیا و دانشگاه استرالیای جنوبی از پهپاد پاندمی رونمایی کرده که می‌تواند بیماران را شناسایی کند.این پهپاد با استفاده از سیستم‌های بینایی کامپیوتری قادر به بررسی دما،ضربان قلب و تنفس افراد است. اگر فردی در میان جمعیت سرفه یا عطسه کند،آن را شناسایی خواهد کرد. این پهپادها به دوربین‌ها و سنسورها با توانایی نظارت بر سلامت افراد مجهز شده‌اند

ویژگی 1

پهپادها می‌توانند برای جمع آوری اطلاعات در رابطه با ضربان قلب،دما و همچنین شرایط تنفسی روی یک فرد خاص تمرکز کنند.

ویژگی 2

این پهپاد همچنین می‌تواند فردی را در هنگام سرفه تشخیص دهد. توسط اپراتورها از راه دور کنترل می‌شوند. و اطلاعات دریافتی را برای اپراتور ارسال می‌کنند.

محصول به سبد خرید شما اضافه شد