کالیبره نمودن کواد کوپتر و مفهوم حروف به کاررفته در کوادهای Syma

اولین قدم برای کالیبره نمودن کواد کوپتر این است که پس از روشن کردن ریموت کنترل و پرنده ، کواد و رادیو کنترل آن به هم متصل و توسط هم شناسایی شوند، تا بتوان به راحتی کنترل پرنده را توسط ریموت در دست گرفت.

یکی از نکات مهمی که در ابتدا باید در نظر گرفت قرار دادن مولتی روتور و ریموت بر روی یک سطح کاملا صاف و ترجیحا بر روی زمین میباشد چرا که این امر برای کالیبره کردن بسیار حائز اهمیت است.

در ابتدا با روشن شدن دستگاه و ریموت مشاهده مینمایید که هر دو دارای چراغهای چشک زن می باشند، برای ست کردن ریموت و پرنده بایستی اهرم گاز یا تراتل که بر روی ریموت کنترل و معمولا در سمت چپ قرار دارد ، یک بار کاملا به سمت بالا و بلافاصله کاملا به سمت پایین حرکت دهید، با این کار متوجه خواهید شد که چراغهای چشمک زن پرنده و ریموت کنترل ، به صورت ثابت در آمده و هم چنین در اکثر کواد کوپترها هنگام ست شدن، بوق کوتاهی نیز به معنای تصدیق متصل شدن ریموت و پرنده به صدا در می آید. اکنون پس از ثابت شدن چراغها و شنیدن بوق کوتاه و اطمینان از ست شدن ریموت کنترل با مولتی روتر، میتوان به سراغ کالیبره کردن پرنده برویم.

همانطور که اشاره شد یکی از نکات مهم برای ست کردن و کالیبره نمودن کواد کوپتر ، قرار دادن آن بر روی سطح کاملا صاف و بدون شیب می باشد چرا که اگر بر روی سطح ناصاف و یا شیب دار باشد به درستی کالیبره نمیشود و هنگام پرواز کوادکپتر به صورت عمودی تیک آف نکرده و ممکن است کمی متمایل به چپ یا راست حرکت کند و این امر باعث ایجاد اختلال در کنترل شده و فرامین پروازی به درستی اجرا نمی شوند.

کالیبره کردن تمامی کواد کوپترها ، توسط ریموت کنترل انجام میشود و در ۹۹ درصد انواع مدلهای کواد کوپتر به یک صورت میباشد. برای کالیبراسیون کافیست، اهرم گاز یا تراتل و اهرم فرامین عملکردها (فرمان مولتی روتور) را هم زمان به سمت راست- پایین حرکت داد، پس از انجام این حرکت متوجه میشوید که چراغهای پرنده به صورت چشمک زن در آمده و پس از چند ثانیه ثابت میشوند. با ثابت شدن چراغها دستگاه کالیبره شده است و به راحتی میتوان پروازی متعادل را شروع کرد.

توجه به این نکته ضروریست که حتما بعد از هر ۳ الی ۴ بار پرواز کامل با دستگاه ، بهتر است عمل کالیبراسیون را انجام داده تا همیشه پروازی متوازن و متعادل با پرنده را داشته باشیم.


تنوع مدل های کواد کوپتر های سایما بسیار زیاد است و از عدد و حروف های انگلیسی تشکیل شده است . این تنوع بالا اغلب سردرگمی برای کاربران ایجاد میکند .

در ادامه حروف کلیدی و مهم تاثیرگذار در مدل ها را توضیح میدهیم که از این پس بتوانید با توجه به نیارهایتان انتخاب بسیار مناسبی را داشته باشید .

حروف بکار رفته در خصوص نوع پرواز :

H : مدل هایی که در آنها حرف H بکار رفته است بدین مفهوم می باشد که آن مدل دارای قابلیت حفظ ارتفاع خودکار است . یعنی با رها کردن جوی استیک سمت چپ که مربوط به ارتفاع پرنده است کوادکوپتر در همان ارتفاع بصورت معلق خواهد ماند . مثال : x5hw – x54hw

U : مدل هایی که در آن ها حرف U بکار رفته است بدین مفهوم می باشد که علاوه بر قابلیت تنظیم ارتفاع خودکار ، دکمه ای برای بلند شدن (take off) و نشستن (landing) خودکار نیز دارند . مثال : x5uc – x5uw

حروف بکار رفته در خصوص نوع دوربین :

C : دوربین های بکار رفته در کوادکوپترهایی که نام آنها دارای کاراکتر C می باشد ، فاقد ارسال تصویر هستند و فقط تصاویر را روی مموری کارت میکرو SD ذخیره می کنند . مثال : x5c – x5sc

W : مدل هایی که در نام آن ها از W استفاده شده است بدین معنا و مفهوم است که دوربین آن پرنده ارسال تصویر لحظه ای از طریق وای فای دارد ، برد انتقال تصویر ۲۰ متر (یک ساختمان ۸ طبقه) تا ۱۰۰ متر (شرایط ایده آل و فاقد امواج تداخل کننده در محیط) می باشد . مثال : x5sw – x8hw

توجه : برای دیدن تصاویر از طریق wifi نیازی به هیچ بسته ی اینترنتی نمی باشد

G : مدل هایی که دارای این حرف هستند دارای کیفیت دوربین 8 مگاپیکسل و فاقد ارسال تصویر لحظه ای می باشد و در زیر این پرنده ها یک مانت دوربین طراحی شده است که استاندارد بوده و مناسب برای انواع دوربین های ورزشی ، شیائومی و گوپرو است . دوربین این مدل ها فقط رم خور هستند و خروجی کار شما بر روی رم ذخیره می شود . مثال : x8g– x8hg