موتور براشلس و آموزش تعویض موتور کوادکوپتر

در اغلب مولتی روتورها از موتورهای براشلس (Brushless) استفاده می شود. به موتورهای بدون جاروبک (براش) موتورهای براشلس می گویند.

در این موتورها، سیم پیچ ثابت بوده و آهنرباها میچرخند. از آنجائی که سیم پیچ در این موتورها ساکن است، نیازی به برسها وجود ندارد. کار تقسیم ولتاژ بین سیم پیچها را کنترل کننده سرعت موتور یا ESC انجام میدهد.
به این نکته دقت کنید که نمیتوان از کنترلر سرعت موتورهای معمولی و موتورهای براشلس بجای یکدیگر استفاده نمود زیرا این دو، کار کاملا متفاوتی انجام میدهند.سریعترین راه برای تشخیص اینکه یک موتور براشلس است یا معمولی این است که به سیمهای آن نگاه کنید. موتورهای معمولی دو تا سیم دارند در حالی که موتورهای براشلس دارای سه سیم هستند. سیم وسط فیدبک نام دارد و تغییرجای دو سیم دیگر باعت خواهد شد که جهت چرخش موتور برعکس شود.

دو نوع موتور براشلس برای مدل های رادیو کنترل وجود دارد:

در نوع Inrunner ، آهنرباهای دائمی در قسمت داخلی سیم پیچها قرار داده شده اند. این موتورها ساختمانی بسیار شبیه به موتورهای معمولی دارند با این تفاوت که جای آهنربای دائمی و سیم پیچها عوض شده است.

در نوع Outrunner ، آهنرباهای دائمی در قسمت بیرونی قرار گرفته اند. کاسه بیرونی موتور که محور موتور به آن متصل است، آهنرباهای دائمی را بر روی خود نصب دارد.هرچه یک موتور سریعتر بچرخد، راندمان آن هم بالاتر است.

موتورهای Inrunner بسیار سریع میچرخند و راندمان بسیار بالاتری نسبت به موتورهایOutrunner دارند.

موتورهای Inrunner نیاز به استفاده از گیربکس مابین موتور و ملخ دارند تادور آنها را کاهش داده و قدرت را افزایش بدهد. از این رو با استفاده از گیربکسهای مختلف بر روی این موتورها میتوان به قدرت و سرعت دلخواه برای نیازهای مختلف و مدلهای مختلف رسید.

نکته منفی در مورد موتورهای Inrunner این است که افزودن قطعات اضافی (گیربکس) میتواند احتمال خرابی و از کار افتادن موتور را افزایش دهد. مثلا چرخ دنده های گیربکس به مرور سائیده میشود و محور گیربکس ممکن است که تاب بردارد. همچنین جا دادن یک موتور به همراه گیربکس بر روی دماغه هواپیما هنگام نصب موتور ، ممکن است که راحت نباشد.


برای شروع تعویض موتور کوادکوپتر به این ابزار نیاز خواهید داشت:

 • هویه
 • لحیم
 • پیچ گوشتی میکرو
 • پنس
 • سیم چین
 • چاقو قلمی

قبل از هرگونه اقدامی جهت چرخش پروانه ها را به خاطر بسپارید. سپس پروانه و باتری های کوادکوپتر را بردارید. از آنجایی که اجزای این پرنده بسیار کوچک است ، برای بیرون آوردن آنها می توانید از یک وسیله نازک و سر تیز مانند پنس استفاده کنید. با کمک پیچ گوشتی میکرو ، پیچ های کوادکوپتر را به آرامی و بدون وارد کردن خدشه ای باز کنید.

با توجه به جهت چرخش پروانه ها ، رنگ سیم های اصلی نیز متفاوت خواهد بود. در دستگاه هایی که ملخ ها همگام با چرخش عقربه های ساعت حرکت می کنند ، از سیم های قرمز و آبی استفاده می شود. در سایر دستگاه ها که جهت چرخش پره ها مخالف عقربه های ساعت می باشد ، سیم های سیاه و سفید ، سیم های اصلی در نظر گرفته می شوند. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید ، دو سیم از موتور به بخش اصلی کوادکوپتر متصل می باشد. با کمک هویه این دو سیم را از بخش اصلی جدا کنید. بدین منظور تنها کافی است بخش اتصال را با استفاده از هویه داغ کنید. هنگام انجام این مراحل تمام دقت خود را بکار گیرید تا مبادا با یک اشتبه کوچک ، سایر بخش های پلاستیکی و حساس کوادکوپتر را با گرمای هویه از بین ببرید.

موتور جدید را در جای خود گذاشته و سیم های متصل به آن را در دست نگه دارید. با استفاده از چاقو و یا سیم چین ، حداقل 2 میلی متر از قسمت عایق نوک هر سیم را از آن جدا کنید. دقت داشته باشید که این سیم ها بسیار نازک بوده و کمی فشار آن ها را همراه با قسمت عایق قطع می کند. از طرفی ، کمتر و یا بیشتر بریدن قسمت عایق نیز مشکلات خاص خود را در پی دارد. با استفاده از لحیم کاری ، سیم های اصلی موتور را به بخش اصلی کوادکوپتر وصل کنید. از پوشیده شدن کامل 2 میلی متر سیم اطمینان حاصل کنید. وجود هرگونه خلا در این کار ، موجب قطع اتصال در طول پرواز و در نتیجه ، سقوط کوادکوپتر خواهد شد.

پیش از اتمام کار و اتصال بدنه ، لازم است یکبار چرخش پروانه ها را امتحان کنید. اگر پروانه ها در جهت سابق خود چرخش داشته باشند ، شما کار خود را به درستی انجام داده اید و می توانید بدنه را به هم وصل کنید. اما اگر پروانه ها خلاف جهت آنچه انتظار داشتید ، به حرکت درآمدند ، باز هم جای نگرانی نیست. کافی است مجددا جای سیم آبی و قرمز ( یا سیاه و سفید) را با هم عوض کنید.

قرار گرفتن تمام اجزا در جای قبل خود کار بسیار مهم و حساسی است. سعی کنید در تمام مراحل با ظرافت و دقت تمام کار خود را انجام دهید. یک جاگذاری اشتباه ، می تواند مانع بسته شدن بدنه و ایجاد یک برآمدگی کوچک کند. به دلیل فضای کوچک درون بدنه ، تا جای ممکن قطعات را به صورت فشرده کنار هم قرار دهید تا چنین موانعی جلوی راه شما سد نشوند. پس از اتمام این مرحله ، کوادکوپتر شما آماده پرواز است.


معمولا یک کوادکوپتر دچار سانحه ممکنن است با موارد زیر روبرو گردد:

 1. هنگام پرواز به یک سمت کشیده شود:
  راه حل : ابتدا پرنده را کالیبره کنید ، اگر مشکل برطرف نشد سعی کنید با تریم دادن صحیح موقعیت پرواز را ثابت نگه دارید ، اگر باز هم مشکل برطرف نشد راه حل آن تعویض موتور می باشد.
 2. موتورهای دستگاه کار میکنند اما پرواز نمیکند:
  راه حل : ملخ را به درستی در بازوی مربوط به خود قرار نداده اید ، ملخهای کوادکوپتر چپگرد و راستگرد دارند که دو به دو هم جهت هستند ، ملخهای که روبروی هم هستند هم جهت میچرخند و ملخهای کنار هم ، خلاف جهت میچرخند و در نهایت بادی که تولید میکنند باید به سمت پایین دمیده شود.
 3. کوادکوپتر هنگام اتصال باتری روشن نمی شود:
  راه حل : ابتدا از سلامت باتری دستگاه و شارؤ بودن آن اطمینان حاصل کنید ، اکر مشکل برطرف نشد ، سیمهای رابط و کلید روشن و خاموش را با دقت بررسی نمایید ممکن است اتصالی قطع شده باشد و اگر باز هم مشکل برطرف نشد باید برد اصلی را تعمیر یا تعویض نمایید.
 4. کوادکوپتر روشن می شود اما با ریموت کانکت نمی گردد:
  راه حل : ابتدا از سلامت باتری ریموت کنترل و نو بودن آنها اطمینان حاصل کنید و سپس مطمئن شوید باتری کوادکوپتر نیز فول شارژ است ، اگر مشکل برطرف نشد در صورت در دسترس بودن با یک ریموت دیگر امتحان نمایید ، اگر مشکل برطرف نشد ایراد از برد اصلی دستگاه است که باید تعویض یا تعمیر گردد و برای این مورد باید با تعمیر کار صحبت کنید.
 5. دوربین کواد کار نمیکند یا به وای فای متصل نمیگردد:
  راه حل : ابتدا از قرارگیری صحیح سوکت دوربین در جای خود اطمینان حاصل کنید اگر مشکل برطرف نشد دوربین یا لنز دوربین مشکل دارد که باید تعمیر یا تعویض گردد.