استفاده از پهپاد برای اکتشاف مس

به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، پهپادها یا همان پرنده‌های کنترل از راه دور بدون سرنشین، بیشتر به‌خاطر کاربردهای نظامی و امنیتی‌شان معروف شده‌اند، اما کاربردهای این پرنده‌ها در دنیای معدن‌کاری بی‌نظیر است. استفاده از پهپادها می‌تواند ایمنی معدن‌کاری را به‌طرز شگفت‌انگیزی بالا ببرد. بیشترین کاربرد پهپادها در معدن‌کاری در حوزه اکتشاف است. نقشه‌برداری از ذخایر قابل برداشت شاید یکی از مهم‌ترین این کارآیی‌ها باشد.

ریوتینتو یکی از اولین شرکت‌هایی بود که به استفاده از پهپادها برای معدن‌کاری روی آورد. در حال حاضر در عملیات معدن‌کاری مس Kennecott واقع در یوتا امریکا، ریوتینتو از این تکنولوژی استفاده می‌کند. «مت کی» (Matt Key)، خلبان پهپادهایی است که در این عملیات مورد استفاده قرار می‌گیرند. ریوتینتو در گفت‌وگویی به زندگی این خلبان پهپاد را پرداخته است.

کی‌ که گروهی بیست‌نفره از خلبانان پهپاد را رهبری می‌کند معتقد است دو مزیت استفاده از پهپادها «ایمنی» و «دسترسی» است. او در این زمینه می‌گوید: «با استفاده از پهپادها ما می‌توانیم نیروی انسانی‌مان را از محل‌های خطرناک دور کنیم. می‌توانیم تشخیص دهیم چه نقاطی از معدن‌کاری دارای ریسک بالا هستند یا کجاها برای حضور معدن‌کاران ایمن‌اند.»

او ادامه می‌دهد: «با استفاده از پهپادها توانایی‌هایی پیدا کرده‌ایم که تا پیش از این نداشتیم. برای مثال ما از قابلیت تشخیص حرارتی پهپادها برای شناسایی مشکلات تجهیزات هوای‌مان استفاده می‌کنیم یا ما می‌توانیم نرخ اصطکاک بالا در تجهیزات را به‌موقع شناسایی کنیم تا تیم‌های تعمیر و نگه‌داری را قبل از این‌که مسائل غیرقابل حل شوند، مطلع کنیم.»

عملیات Kennecott شامل معدن مس Canyon Bingham،کارخانه ذوب، پالایشگاه، نیروگاه و... است. این عملیات بیش از 110 سال است که برای تولید مس، مولیبدن، طلا، نقره و اسید سولفوریک فعالیت می‌کند.


استفاده از پهپادها در «ریوتینتو»

شرکت بین‌المللی «ریوتینتو» که در استرالیا مستقر است و در بسیاری از کشورهای جهان فعالیت دارد، در حال حاضر از این فناوری پیشرفته استفاده می‌کند. «گِرِگ لیلیمن»، مدیراجرایی فناوری و نوآوری ریوتینتو می‌گوید: شرکت او در حال حاضر هم از پهپادها برای نظارت و اندازه‌گیری جنبه‌های مختلف فعالیت‌های معدنی استفاده می‌کنند؛ کاربردی که به طور گسترده و ویژه در معادن سنگ‌آهن و زغال‌سنگ مشاهده می‌شود.

لیلیمن معتقد است: «اطلاعات، بزرگترین عامل تمایز بین فعالیت‌های معدنی گذشته و آینده جهان است و پهپادها می‌توانند منابع ارزشمندی از اطلاعات فراهم کنند که به فعالان معدنی، امکان تصمیم‌گیری‌های بهتر را می‌دهد.» زمانی که این دستگاه‌های پرنده به دوربین‌های عکاسی یا فیلمبرداری گرمایی مجهز می‌شوند، می‌توانند به شرکت‌ها در بررسی ماشین‌های معدنی و تجهیزات آنها کمک فراوانی کنند؛ کمکی که در مقایسه با استفاده از انسان و حتی هلیکوپتر برای انجام این امور، بسیار ارزان‌تر و ایمن‌تر است.

مدیر اجرایی شرکت ریوتینتو ادامه می‌دهد: ما هم‌اکنون از پهپادها برای بازرسی معادن و تجهیزات خود استفاده می‌کنیم؛ وظایفی که به طور سنتی برای نیروی انسانی مخاطره‌آمیز بود، زمان زیادی می‌گرفت و فعالیت‌های معدنی را با وقفه مواجه می‌کرد. با این حال، استفاده از چنین ابزارهایی منجر شده است که این هزینه‌ها و مخاطرات به شدت کاهش یابند. با این حال، عکسبرداری و نظارت هوایی، تنها کاربرد این پرنده‌های فلزی نیست. نظارت بر مکان‌های معدنی بسیار دورافتاده و آب‌پاشی به علف‌های خشک (به عنوان بخشی از برنامه‌های زیست‌محیطی شرکت) هم از دیگر استفاده‌هایی است که در «ریوتینتو» از این فناوری می‌شود.

لیلیمن، استفاده از پهپادها را یکی از موفقیت‌آمیزترین پروژه‌های این شرکت می‌داند. او معتقد است که هنوز هم ظرفیت بسیار زیادی برای گسترش استفاده از پهپادها و استفاده نوآورانه از فناوری وجود دارد تا ایمنی را افزایش داده و بهره‌وری عملیات را افزایش دهیم.